Mamy to! Mamy USG!
Kochani!
W tym roku Akcja Dar Serca nieco inna, niż zazwyczaj – bo nie dość, że wirtualna, to jeszcze z konkretnym celem!
Prosimy Was najpiękniej jak umiemy o wsparcie finansowe, abyśmy mogli zakupić mobilny aparat USG z dwiema głowicami.
W związku ze zwiększonymi wydatkami na środki ochrony osobistej wynikającymi z pandemii i przy ograniczonych środkach finansowych spowodowanych odwołaniem wszystkich miejskich zbiórek publicznych, musimy stawać przed wyborem, które z niezbędnych zakupów realizować w pierwszej kolejności. Priorytetem jest zawsze dobro pacjenta, a co za tym idzie wyposażenie sal w sprzęt usprawniający opiekę jak również podnoszący komfort chorego. Oprócz aparatu USG w kolejce do zakupu czekają m.in. agregat prądotwórczy, lampy przepływowe bakteriobójcze, klimatyzacja, uchylna wanna pielęgnacyjna, sprzęt rehabilitacyjny i wiele innych rzeczy.
To ogromne koszty, w związku z czym szukamy pomocy wszędzie, gdzie jest to możliwe.
USG jest ważnym narzędziem w nowoczesnej praktyce opieki paliatywnej. Można go wykorzystać do szybkiej oceny diagnostycznej lub jako wskazówki obrazowej do wykonywania procedur terapeutycznych. Mobilny aparat USG oprócz oddziału stacjonarnej opieki paliatywnej, może być również stosowany w ramach poradni medycyny paliatywnej czy hospicjum domowego, gdy transport pacjenta do szpitala jest utrudniony lub niemożliwy.
Mając za cel przede wszystkim dobro i komfort pacjentów, musimy zwrócić uwagę na niedogodność takiego transportu, czego konsekwencją wielokrotnie jest niepotrzebny stres i ból. Czasem stan chorego jest na tyle niestabilny, że konieczne jest zrezygnowanie z badania poza hospicjum, w którym lekarz prowadzący ma ograniczoną możliwość diagnostyki, a leczenie jest oparte wyłącznie na badaniu podmiotowym i przedmiotowym – wartościowym, jednakże intuicyjnym. Badanie USG jest metodą nieinwazyjną i łatwą do zastosowania. Istotnym i podstawowym faktem jest, jak wspomniano, możliwość zastosowania aparatu mobilnego, co daje komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.
Problemem, jaki napotykają lekarze zajmujący się chorymi w ciężkim stanie, jest utrudniona diagnostyka obejmująca ocenę obserwowanych objawów. Badanie USG jest dużym ułatwieniem, wspomaga dalsze postępowanie i pomoc chorym.
Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie podpisało umowę z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej MSW w Koszalinie na odpłatne badania USG. Koszt jednego badania mieści się w granicach 80 – 150 zł plus koszt transportu pacjenta z hospicjum do placówki, który zlecamy firmie zewnętrznej (ok. 80 zł).
Wyposażenie hospicjum w mobilny aparat USG nie tylko zmniejszy o kilkadziesiąt tysięcy złotych roczne wydatki na zewnętrznie zlecane badania. Pozwoli również na natychmiastową reakcję, szybszą diagnostykę, ale przede wszystkim znacznie zwiększy komfort pacjentów w terminalnym stadium choroby poprzez brak konieczności inwazyjnego transportu.
Prosimy o wsparcie, dla nas liczy się każda złotówka!